• První americká motocyklová společnost
  • První americká motocyklová společnost

Příběh legendy

První americká motocyklová společnost

Dokonalost, postavená na odkazu prvních zakladatelů a průkopníků značky Indian Motorcycle.

ZROZENÍ LEGENDY: PRVNÍ AMERICKÁ MOTOCYKLOVÁ ZNAČKA®

ZROZENÍ LEGENDY: PRVNÍ AMERICKÁ MOTOCYKLOVÁ ZNAČKA®

1897-1952

V roce 1897 průkopník George M. Hendee založil společnost na výrobu jízdních kol s názvem Hendee Manufacturing Company. Společně se spoluzakladatelem a šéfkonstruktérem Oscarem Hedstormem v roce 1901 otevřeli první továrnu v centru Springfieldu.

Následovalo půl století nebývalého růstu motocyklové produkce a inovací, během kterého značka stála v popředí při formování americké motocyklové kultury. V roce 1923 společnost změnila název z Hendee Manufacturing Company na Indian Motocycle Company – přičemž slovo "motocycle" bez písmene "r" bylo poprvé použito ve spojení s názvem Indian. O necelé dvě dekády později skupina jezdců zvaná Jackpine Gypsies ze Sturgisu v Jižní Dakotě zorganizovala závod Black Hills Classic, ze kterého se později stala největší motocyklová rally na světě.

Během ranných let své existence společnost prokázala výjimečnou odolnost, protože její inovační úspěchy ve vývoji i na závodních okruzích nezastavila ani Velká hospodářská krize, ani dvě světové války. Značka navíc tyto bouřlivé časy nejenom přežila, ale významně se podílela na průběhu První a Druhé světové války dodávkami nezbytných vozidel americkým a francouzským pozemním silám.

George Hendee

Před tím, než George M. Hendee založil v roce 1897 společnost Hendee Manufacturing Company, byl vynikajícím závodním cyklistou a výrobcem jízdních kol z Watertownu v Massachusetts. V roce 1901 Hendee najal Oscara Hedstroma, aby sestrojil kolo s benzinovým pohonem, které mělo sloužit jako vedoucí vozidlo při cyklistických závodech. Později ve stejném roce otevřel první továrnu v centru Springfieldu. Stroj, který tato dvojice vyráběla, se ukázal jako výkonný a spolehlivý, a dal tak základ skvělé pověsti značky a výjimečné kvality jejích produktů.

V roce 1915, Hendee opustil funkce generálního ředitele, ale rozhodl se zůstat v pozici prezidenta do roku 1916, kdy nadobro odešel ze společnosti Hendee Manufacturing Company. V důchodu se pak věnoval chovu skotu a kuřat na své farmě v Suffieldu ve státě Connecticut.

George Hendee
Carl Oscar Hedstrom

Carl Oscar Hedstrom

Carl Oscar Hedstrom byl spoluzakladatelem společnosti Hendee Manufacturing Company a pracoval v ní jako šéfkonstruktér až do svého odchodu v roce 1913. Rodák z malé osady Lonneberga ve Švédsku zkonstruoval první motorové kolo pro doprovod cyklistických závodů, které položilo základ rychlému růstu první americké motocyklové značky.

Kromě revoluční kariéry motocyklového výrobce Hedstrom zažil také významné úspěchy jako vytrvalostní závodník, během které dosáhl tehdejšího rychlostního rekordu 56 mil za hodinu, když v roce 1903 vyhrál závod z New Yorku do Springfieldu v Massachusetts.

E. Paul Dupont

V roce 1930 významný průmyslník E. Paul DuPont prodal svůj podíl ve společnosti Dupont Automobile firmě Indian Motorcycle a koupil velké množství akcií Indian Motorcycle. E. Paul donutil odejít z firmy stávající management a dosadil do funkce výkonného ředitele Loringa F. "Joe" Hosleyho, jehož zásluhou nastalo období impozantního růstu Indian Motorcycle.

Erwin "Cannon Ball" Baker

Erwin “Cannon Ball” Baker byl průkopníkem dálkových závodů a prvním ambasadorem značky Indian Motorcycle. Skvělým důkazem spolehlivosti a výdrže motocyklů Indian byla v roce 1914 Bakerova jízda ze San Diega na východní pobřeží v novém rekordním čase 11 dní, 12 hodin a 10 minut. Za necelý rok Baker zajel nejrychlejší čas v závodu Tří vlajek 1915 z Kanady do Mexika přes Kalifornii, který dokončil za tři a půl dne.

Erwin 'Cannon Ball' Baker

Rekordy a ocenění

Počáteční závodní roky společnosti Hendee Manufacturing Company se vyznačovaly především úspěchy ve vytrvalostních závodech. V prvním testu spolehlivosti v roce 1903 spoluzakladatel a šéfkonstruktér Oscar Hedstrom zajel na jednom z motocyklů nový světový rekord 56 mil za hodinu a vyhrál vytrvalostní závod z New Yorku do Springfieldu (Massachusetts) a zpět. Na úspěch spoluzakladatele navázali v roce 1906 dealeři George Holden a Louis J. Mueller, kteří dojeli na motocyklu Indian ze San Francisca do New Yorku v rekordním čase 31 dní bez mechanické závady.

Postupem času povědomí o motocyklových závodech v Americe rostlo a společnost přesunula svoje sportovní aktivity na okruh. V roce 1937 slavný závodník Ed Kretz vyhrál první závod Daytona 200 na motocyklu Indian Sport Scout.

V tomto raném období závodních úspěchů rovněž vznikl na konci čtyřicátých let téměř neporazitelný závodní tým Indian Motorcycle Wrecking Crew, složený z legendárních závodníků Bobbyho Hilla, Billa Tumana a Ernieho Beckmana. Na začátku padesátých let tým dominoval v terénních i silničních závodech; Bobby Hill vyhrál závod Springfield Mile v letech 1951 a 1952, a jeho kolega Bill Tuman dokončil hattrick v roce 1953.

Rekordy a ocenění

Válečná produkce

Válečná produkce

U.S. Army začala používat motocykly Indian v roce 1913 a na jakmile Spojené státy vstoupily v roce do První světové války, společnost Indian Motorcycle začala převážnou většinu výroby věnovat válečnému programu. Důsledkem tohoto posunu k pokrývání potřeb armády byly omezeny dodávky dealerům a prodejní čísla výrazně poklesla. Celkem společnost v letech 1917 až 1919 přispěla téměř 50 000 motocykly, přičemž většina z nich vycházela z modelu Indian Powerplus.

O dvě dekády později byly Spojené státy zataženy do dalšího globálního konfliktu: Druhé světové války. A společnost Indian Motorcycle znovu pomohla tím, že prakticky celou výrobu v letech 1940 až 1945 přeorientovala na vozidla pro Spojence. Společnost Indian Motorcycle primárně vyráběla motocykly pro francouzskou vládu a v roce 1941 sestrojila Model 841 pro U.S. Army. Za období Druhé světové války dodala společnost Indian Motorcycle motocykly a náhradní díly v celkové hodnotě 24 milionů dolarů pro válečné účely a poslala Spojencům více než 35 000 motocyklů.

1906 První tovární motocykl s V-Twinem

1906 První tovární motocykl s V-Twinem

V roce 1906 vyl vyroben první tovární závodní motocykl s V-twinem. Upravená verze závodního motoru byla představena v sériových motocyklech modelového roku 1907, a 42° V-twin o objemu 39 ci (633 cm3) se stal prvním americkým produkčním vidlicovým dvouválcem.

1920 Indian Scout

1920 Indian Scout

V roce 1920 společnost představila první Indian Scout. Tento rychlý, spolehlivý a ovladatelný motocykl přilákal k motocyklismu mnoho lidí.

1922 Indian Chief

1922 Indian Chief

Po představení modelu Indian Scout v roce 1920 společnost představila model Chief - novou platformu a solidní základ dalšího růstu značky Indian Motorcycle.

1927 Indian Ace

1927 Indian Ace

Indian Ace, představený po akvizici společnosti Ace Motor Corporation, se pro značku Indian Motorcycle rychle stal symbolem průkopnické výroby v jejích počátečních letech vývoje.

BOUŘLIVÉ ČASY A BOJ O PŘEŽITÍ

BOUŘLIVÉ ČASY A BOJ O PŘEŽITÍ

1953-2010

Zastavením výroby všech modelů v roce 1953 začala v bohaté historii Indian Motorcycle dlouhá pauza, trvající půl století. Přestože se během tohoto období objevila značka Indian Motorcycle na několika různých importovaných motocyklech, tyto bouřlivé časy byly poznamenány několika významnými změnami vlastnických poměrů a znamenaly skutečné odchýlení z cesty za úspěchem, nastavené původními zakladateli a průkopníky Indian Motorcycle. Období nejistoty konečně skončilo akvizicí společnosti Indian Motorcycle firmou Polaris Industries v roce 2011, která vedla k obnovení nastaveného směru k úspěchu a návratu k trvalému růstu jako v raných dobách.

Brockhousova éra

V roce 1950 tehdejší prezident Indian Motorcycle Ralph B. Rogers opustil svou pozici a byl nahrazen anglickým obchodníkem Johnem Brockhousem. V roce 1953 Indian Motorcycle Manufacturing Company ukončila provoz a výrobu všech modelů. O dva roky později název značky koupila firma Brockhouse Engineering, která začala prodávat importované motocykly Royal Enfield pod značkou Indian Motorcycle. V roce 1960 John Brockhouse prodal mizivé zbytky Indian Business firmě Associated Motorcycle Company a značka Indian Motorcycle krátce na to zemřela.

Úspěšný průmyslník Floyd Clymer koupil práva na používání značky v roce 1963 a znovu zkoušel rebrandovat britské motocykly logem Indian Motorcycle až do své smrti v roce 1970, kdy získal vlastnictví značky jeho právní zástupce. Pod vedením Clymerova právníka šly prodeje prudce dolů a provoz byl znovu ukončen v roce 1977.

Brockhousova éra
Éra Gilroye a Stellicana

Éra Gilroye a Stellicana

Vlastní výroba pod značkou Indian Motorcycle byla obnovena v roce 1998. Fúzí devíti společností vznikla firma Indian Motorcycle Company of America (IMCA), které otevřela výrobní závod ve městě Gilroy, CA. IMCA vyráběla modernizované verze některých dříve úspěšných modelů značky Indian Motorcycle jako Chief a Scout, ale v roce 2003 zkrachovala.

Po krachu IMCA zakoupila aktiva Indian Motorcycle londýnská soukromá investiční firma Stellican Ltd. A založila firmu Indian Motorcycle Company s výrobním závodem v King´s Mountain v Severní Karolíně. Továrna vyráběla omezené množství motocyklů do roku 2011, kdy Stellican prodal Indian Motorcycle společnosti Polaris Industries.

Burt Munro

V roce 1967 Burt Munro, osmašedesátiletý rodák z Nového Zélandu, přepsal motocyklovou historii stanovením nového oficiálního rychlostního rekordu 184,087 mil za hodinu - s neoficiální maximální rychlostí 205,67 mil za hodinu - na upraveném Indianu Scout Streamliner z roku 1920 na solném jezeře Bonneville v Utahu.

Munro začal stanovovat rychlostní rekordy na Novém Zélandu ve čtyřicátých letech a v padesátých letech už byl jeho Scout na novozélandské tratě příliš rychlý. Proto si stanovil nový cíl: závodit na obrovské pláni Bonneville Salt Flats. Během let závodil Munro se svým Scoutem na Bonnevill Salt Flats celkem devětkrát a třikrát stanovil nový rekord, naposledy v roce 1967 při svém posledním rekordním závodu. Burt Munro byl uveden do Síně slávy AMA v roce 2006, oceněna však byla i snaha, která začala o osmdesát let dříve.

Floyd Clymer

Když v roce 1953 Společnost Indian Motorcycle zastavila veškerou výrobu, americká motocyklová veřejnost přišla o jednu z nejikoničtějších a nejtradičnějších značek. V roce 1963 motocyklový závodník, dealer, distributor, vydavatel časopisu, promotér závodů, autor a motocyklový výrobce Floyd Clymer převzal vlastnictví značky Indian Motorcycle. Jeho snaha oživit značku Indian Motorcycle zahrnovala přebrandování dovezených motocyklů Royal Enfield a Velocette logem Indian Motorcycle.

V roce 1970 udeřila tragédie, když Floyd Clymer zemřel na infarkt. Značku Indian Motorcycle získal jeho právník Alan Newman, který pokračoval v prodeji malých motocyklů, vyráběných většinou na Taiwanu, a držel jméno značky Indian do roku 1977, kdy byl provoz opět ukončen.

INDIAN MOTORCYCLE SE VRACÍ JEŠTĚ SILNĚJŠÍ

INDIAN MOTORCYCLE SE VRACÍ JEŠTĚ SILNĚJŠÍ

2011 - současnost

Druhá dekáda nového tisíciletí byla pro Indian Motorcycle plná vzrušujících událostí a vývojového růstu. Revitalizace značky začala v roce 2011 akvizicí firmou Polaris Industries, a Indian Motorcycle se tímto okamžikem vrátila na cestu, kam ji nasměřovali v první polovině dvacátého století její zakladatelé a průkopníci. Současná Indian Motorcycle Company je firmou moderních technologických inovací, prospěšných partnerských vztahů a rozrůstající se modelové řady autentických ikonických motocyklů.

V roce 2015 pokračovala společnost Indian Motorcycle v obnově dědictví společnosti jako pevného podporovatele armády a zahájila víceleté partnerství s Veteran’s Charity Ride (VCR) pro Sturgis. VCR je nezisková organizace, která se věnuje poskytování léčebné péče zraněným veteránům, včetně těch s amputovanými končetinami, kteří sloužili ve válce.

Jared Mees

Po návratu závodního týmu Indian Motorcycle Wrecking Crew společně s týmovými kolegy Briarem a Bronsonem Baumanem se Jared "Jammer" Mees stal skutečným králem flat tracku. Mladý závodník je pětinásobným šampionem série Flat Track Grand National a má na kontě dvě po sobě jdoucí mistrovské sezony 2017 a 2018.

Jared Mees
Vicky Golden

Vicky Golden

Od chvíle, kdy vstoupila na motokrosovou scénu, Vicky Golden změnila v očích veřejnosti vnímání ženského motokrosu. Rodačka ze San Diega v Californii začala jezdit a závodit na motocyklech v útlém věku. Byla členkou prvního ženského motokrosového týmu Metal Mulisha a třikrát po sobě získala zlatou medaili v ženském závodě Moto X Racing na X Games. V roce 2014 byla nominována na ocenění Best Female Action Sports Athlete ESPY. Naposledy Vicky přidala ke svým úspěchům světový rekord v projíždění hořícími stěnami.

Travis Pastrana

V roce 2018 slavný kaskadér Travis Pastrana zopakoval tři nejslavnější kaskadérské skoky Evela Knievela během pouhých tří hodin. Na Travisovy ohromující skoky se podívejte níže:

Travis Pastrana

2013 Chief

2013 Chief

Indian Motorcycle představuje první model od akvizice společností Polaris Industries: moderní a výkonný Chief, inspirovaný úspěchem svého jmenovce před téměř sto lety.

2014 Indian Scout

2014 Indian Scout

První zbrusu nový Scout po více než 70 letech dále rozšiřuje pětičlennou modelovou řadu.

2017 FTR 1200

2017 FTR 1200

Po triumfálním návratu na flat trackové okruhy se speciálem FTR 750 Indian Motorcycle představuje civilní model FTR 1200. Zrozen na trati, upraven na silnici.

2019 Indian Challenger

2019 Indian Challenger

Indian Motorcycle posouvá americké V-twiny dál se zcela novým modelem Challenger 2020, poháněným novým motorem PowerPlus.

Seznamte se osobně s dějinami značky Indian Motorcycle

Síň slávy a prohlídka továrny ve Spirit Lake

Detailní a působivý pohled do historie a současnosti značky Indian Motorcycle nabízí návštěva prostor Indian Motorcycle Experience Center, které se nachází vedle továrny ve Spirit Lake v Iowě. Uvnitř jsou vystaveny současné a historické motocykly Indian, dobové artefakty a pamětihodnosti a návštevníci zde mají možnost zakoupit exkluzivní tovární suvenýry. V době, kdy nejsou možné prohlídky výrobních prostor s průvodcem, mohou návštěvníci shlédnout krátkou videoprohlídku továrny. Indian Motorcycle Experience Center je otevřeno návštěvníkům každý den od pondělí do pátku kromě státních svátků od 8.00 do 15.00 hodin.

Síň slávy a prohlídka továrny ve Spirit Lake

Najít nejbližšího dealera

Hledat

Rezervace testovací jízdy

Již brzy